Záložňa Bratislava,výkup zlata,striebra,briliantov,diamantov,šperkov,mincí - Záložne Bratislava história

vykup.sk   |pozicky.sk   |veterany.sk   |vykupsperkov.sk   |vykupzlata.sk  
  Úvod |  Podmienky výkupu |  Spolupráca |  Kontakt |  Nájdete nás |  ** BAZÁR predaj **

 

Záložňe Bratislava , Záložňe v Bratislave a ich história

Záložne zakladal kedysi erár, mesto a mníšske rehole ako alternatívu proti úžerníkom, ktorí síce ľuďom peniaze požičiavali, ale pýtali si za to nekresťanské úroky. Prvú záložňu na svete pod názvom Monte pieta otvorili v talianskom meste Perusino roku 1462 františkánski mnísi. Nijaké úroky nepripočítavali, stačilo, aby dvaja svedkovia vydali svedectvo, že požičiavajúci si je človek chudobný.

Od tých čias sa záložne šírili po celej Európe, hoci väčšina už pracovala s úrokmi. Mária Terézia (1740 – 1780) v roku 1773 podpísala listinu, ktorou v Bratislave založila prvú oficiálnu štátnu záložňu Domus fiduciaria. Latinsky písaný dokument má 24 strán a je uchovaný v Budapešti. Odcitujme z neho aspoň niekoľko riadkov:

„My, Mária Terézia, z Božej milosti ovdovená rímska cisárovná, apoštolská kráľovná Uhorska, Česka, Dalmácie, Slovinska, veľkokňažná Rakúska, kňažná Burgundska, panovníčka Sedmohradska, kňažná Milána, Mantovy, Parmy, grófka z Habsburgu, Flandrie a Tirolska, vdova po kniežati z Lotrinska, Baru a Etrúrie... milostivo prikazujeme, aby sme blahodarný protiliek (proti úžere) zaviedli i na území Uhorského kráľovstva a takýmto spôsobom sme ustanovili záložňu v našom meste Prešporku.

Na krátky čas jej poskytujeme pôžičku na mierny úrok. Z osohu záložne má neskôr vzniknúť podporná základina na úžitok verejných ústavov, napríklad seneckej polepšovne a prešporskej nemocnice...“

Panovníčka súčasne prikázala, aby záložňa mala riaditeľa, finančného odhadcu a správcu založených predmetov. Prvá verejná záložňa v Uhorsku mala teda sídlo v Bratislave, a to až do roku 1787, kedy ju presídlili do Budína, ktorý sa stal hlavným a sídelným mestom Uhorska. V Bratislave však zostala jej pobočka.

Po februári 1948 záložne u nás zanikli. Režim ich označil za nesocialistické, nehumánne a zdieračské inštitúcie. Nebola to celkom pravda. Veľmi často pomohli ľuďom, čo sa znenazdajky dostali do hmotnej núdze a napochytro si potrebovali vybaviť nevysokú krátkodobú pôžičku. Záložňa im mohla okamžite a bez akýchkoľvek komplikácií takúto pôžičku poskytnúť. Museli však so sebou priniesť nejaký cennejší predmet. Jeho cenu záložňa odhadla a vo výške jednej tretiny poskytla peniaze. Človek mal pritom istotu, že po vrátení pôžičky v dohovorenom termíne a po zaplatení neveľkého úroku dostane založený predmet späť.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Otvorené:   Pondelok - Piatok od 10:00  do 16:00 hod.     Sobota/Nedeľa: ZATVORENÉ

www.zaloznanonstop.sk - Mário Kovaľ, Obchodná 39,  811 06  Bratislava-Staré mesto             Tel.1:  0903 287 001     Tel.2:  0904 150 150     GPS : 48.1480736   17.1113042